Az idei nyár nagyon mozgalmas volt Ausztráliában, ami az időjárást illeti, több, mint 150 időjárási rekord is megdőlt. A klímaváltozás ma már egyértelmű jeleket produkál és a szakemberek szerint a hirtelen változások is ennek köszönhetőek. Egyre gyakoribban a szélsőséges időjárási jelenségek, amelyekhez az emberek és az állatvilág is nagyon nehezen alkalmazkodik. Ausztráliában decembertől februárig tart az igazi nyár és idén hatalmas hőséget hozott ez a néhány hónap.
Sydney-ben sorra dőltek meg a melegrekordok, több, mint tíz napon át 40 Celsius fok fölött volt a hőmérséklet, amely még a kis kontinensen is különösnek számít. A tudósok folyamatosan azon vitáznak, hogy a változásoknak az emberi tevékenységek az okai vagy a Föld természetes átalakulásáról van szó. Mindenképpen az tény, hogy nem egyszerű ezekkel a hirtelen jövő forróságokkal, esőzésekkel vagy éppen havazásokkal együtt élni.
Melbourne-ben még az ausztrál nyílt teniszbajnokságon is fennakadásokat okozott a meleg, a legforróbb napon 35,5 Celsius fok átlaghőmérsékletet mértek, amely már több, mint ijesztő. A hatalmas hőség természetesen együtt járt az aszállyal, szárazsággal, amely nagyon sok kárt okozott a mezőgazdaságban is. Az aszály mellett a folyamatosan lángra kapó tüzek nehezítették meg az ott élők életét, Victoria államban 280 ezer hektár terület égett le a februári hónapban.
Az előrejelzések szerint szerte a világban egyre szélsőségesebb időjárásra kell számítani, de mégis elgondolkodtató az a tény például, hogy Ausztrálisa az elmúlt 15 évben mérte a nyolc legforróbb nyarat és előreláthatóan a következő években is hasonló lesz a helyzet.