Miért élnek többet a nők, mint a férfiak?

Nők
Nők

A föld minden pontján a nők várható élettartama hosszabb, mint a férfiaké és érdekes kérdés, hogy miért is van ez így? Sokan gondolják, hogy talán jobban vigyáznak az egészségükre, de ugyanez a tendencia fenn áll azokban az országokban is, ahol a nők szinte rabszolgaként élnek, a legelmaradottabb higiéniás körülmények között. Érdekes tény az is, hogy a férfiak ritkábban válnak erőszak áldozatává is és a szülésbe sincs esélyük belehalni, így mégis a nők javára billen a mérleg, miért is?

Mondhatjuk, hogy a legtöbb esetben a férfiak egészségéről a nők gondoskodnak. A házasság egyfajta segítség a férfiaknak, hogy egészségesebben és tovább élhessenek, míg a nőknek bizonyos szempontból hátrány. A házasságban élő nők többet szoronganak, mint az egyedülállók, a férfiak esetében fordított a helyzet. Az egyik ok lehet a nők hosszabb életkorára a problémák megoldásának módja. A férfiak sok esetben nem tudják kezelni a problémákat, tudatmódosító szerekhez nyúlnak, amelyek jelentősen növelik a betegségek kialakulásának kockázatát. A nők sokkal inkább megpróbálnak kiutat találni a gondok útvesztőjéből, hamarabb talpra tudnak állni.

A hormonoknak is komoly szerep jut ebben a kérdésben, mert a férfiak szervezetében több tesztoszteron termelődik, amelynek hatására nagyobb a kockázatvállalásuk. Bizonyos kutatások szerint genetikailag is hosszabb élettartamra vannak a nők „programozva”. A mitokondriumok mindkét nemben megtalálhatóak, de kizárólag anyagi ágon történik az öröklődés. Így viszont egyértelmű, hogy az evolúció a nőkre káros mutációkat szűrte ki, így a férfiak számára rövidebb élettartamot eredményezett. A válaszok talán még nem egyértelműek, de azt el kell fogadni, hogy az életút hosszúsága párbajban a nők kerültek ki győztesen.