Holttestek a tudomány szolgálatában

Orvostudomány
Orvostudomány

Az orvostudomány folyamatosan újabb és újabb eredményeket ér el, s ebben nagy szerepe van azoknak a kutatásoknak, melyeket olyan személyeken tudnak elvégezni az orvosok, akik haláluk után ilyen célra ajánlották fel testüket. A témával kapcsolatban érdekes hír látott nemrég napvilágot, mely az USA-ban levő úgynevezett hullafarm létezésével kapcsolatos. Miről is van szó a kissé morbidan hangzó helyszínről hallva?
Sokáig tabunak számított a holttestek bomlás közbeni vizsgálata, pedig számos bűnügy esetében megoldást jelenthetne, ha pontosabb ismeretekkel rendelkeznének a szakemberek például a halál időpontjának megállapítását illetően. Ezt a hiányosságot igyekezett pótolni William Bass, a Tennesseei Egyetem antropológusa, amikor 1980-ban létre hozta az első ilyen farmot.

Napjainkban is havi öt-hat új holttest érkezik a telepre, olyan személyek, akik még életükben felajánlották kutatási célokra testüket. Az elhagyott farm Knoxville közelében helyezkedik el, és az egyetem tulajdonában levő telepként vizsgálják itt a szakemberek és a patológus-hallgatók a bomlás folyamatait.
Korábban csak sertéstetemeken volt lehetőségük az antropológusoknak arra, hogy többet megtudjanak a halál időpontjának beálltáról, de nyilvánvaló, hogy emberi holttestek tanulmányozásával pontosabb információkhoz juthatnak. A félhektáros területen alapítása óta már több mint 650 holttest vizsgálatára került sor, gazdagítva ezzel az orvostudomány, kriminalisztika, és törvényszéki antropológia ismeretanyagát. Az intézmény weboldalán többet megtudhat a kétségkívül érdekes témáról.