Egy vulkán miatt nem volt nyár – 1. rész

 

Egy vulkán hatalmas pusztítása
Egy vulkán hatalmas pusztítása

Kétszáz éve került sor az írott történelem leghatalmasabb vulkánkitörésére, aminek hatalmas következményei voltak, de az emberek mellett az éghajlatra is nagy befolyással volt. Sumbawa egy indonéz sziget, ezen található a Tambora nevezetű vulkán, ami 1815. április 5-én kezdte meg a hosszú napokon át tartó tombolást. A vulkán hatalmas erejét jól érzékelteti, hogy az első kitörés robaját még 1200 km-rel odébb, a mai Jakartában, az akkori Batáviában is hallani lehetett. Akkor még a terület brit uralom alatt volt és az akkori brit kormányzó kalózok ágyúinak vélte ezeket a hatalmas robajokat, így ezek ellen még hadihajót is kiküldött.

 

A tudósok úgy gondolják, hogy az első kitöréskor a hamufelhő több tíz km volt, ahogyan a piroklasztszórás is. Arról nem sokat tudunk, hogy okozott-e kárt a vulkán első nagyobb kitörése a környező területen, hiszen a néhány nap múlva bekövetkezett újabb kitörés elpusztított minden települést a környéken. Az első kitörést követően, kisebb aktivitásra kerülhetett sor, április 10-én pedig a hatalmas kitörésnek jött el az ideje, amikor is több mint 40 km magas lehetett a hamufelhő.

 

Ekkor még a hatalmas, 4300 m magas vulkán felső része is beszakadt a nagymértékű robbanás következtében. A hamufelhő különböző részei összeomlottak, emiatt gáz és hamufelhő borította be a környéket. Ez a kitörés a szakemberek szerint sokkal hatalmasabb lehetett, mint a Pompej elpusztítását okozó Vezúv kitörése az i.e. 1. században. Természeti katasztrófa alakult ki, ami miatt szökőárak gerjedtek a térségben a vulkán következtében, ekkor 10-20 ezer ember halhatott meg.